Crush
Artikel | -Het gebruik van 2D en 3D werelden is een discussie waard, maar daarnaast is het ook interessant om te zien hoe deze twee dimensies de laatste jaren worden gebruikt. Waren het onlangs nog de 2D-3D puzzels in Super Paper Mario, de old-school stijl van Viewtiful Joe of het feit dat een 3D-versie van King of Fighters de charme mist van haar 2D voorgangers, nu is er Crush, een puzzelgame van Sega en Kuju Entertainment, dat volledig is gemaakt rondom het concept van het puzzelen met 2D en 3D werelden. De game gaat over Danny, een man die zijn hele leven bezig is met het verwerken van opgekropte emoties en het oplossen van de vele problemen in zijn verleden die hem in een nerveus en slapeloos persoon hebben veranderd. Om genezen te worden zoekt hij de hulp in hypnose. Hij wordt geholpen door een therapeut die hem in hypnose weet te brengen en daarnaast een ‘crush’-machine heeft uitgevonden.
Dankzij dit wonderlijke apparaat kan Danny in zijn hypnotische staat zijn gedachten veranderen in 3D werelden die bestaan uit verschillende soorten platformen en obstakels. In deze droomwereld moet je Danny helpen om van zijn problemen af te komen en dit doe je door middel van het ‘crush’-mechanisme. Je loopt dus rond in de hersenspinsels van Danny, wat een 3D wereld is met platformen van verschillende afmetingen en hoogtes met afgronden ertussen. Je kunt de camera hier ronddraaien in elke gewenste richting en hem ook recht boven het speelveld laten hangen. Als je vervolgens gebruik maakt van de ‘crush’-knop dan verandert de hele 3D-wereld naar 2D. Bekijk je de wereld vanaf dat moment vanaf de zijkant dan zal dit alles platgedrukt worden tot 2D.
Nu zou dit niet zo bijzonder zijn, ware het niet dat de diepte hierdoor verdwijnt. Eenmaal ge-crusht kun je op nieuwe plekken komen die daarvoor nog onbereikbaar waren. Als je bijvoorbeeld van bovenaf kijkt en je voor een hoog platform staat waar je niet op kunt springen en dan de ‘crush’-knop gebruikt, dan drukt dit alles zich tot een 2D veld waar je nu dus wel gewoon dat platform op kunt lopen. Vervolgens druk je op het platform weer op de knop en nu ben je in de normale 3D wereld op dat hoge platform. Wellicht is het nog niet helemaal duidelijk, het is dan ook zo dat het concept moeilijk in woorden is uit te leggen. Bekijk dan ook even het filmpje hier rechts in het artikel voor een duidelijk idee van de originele puzzel- en platformmogelijkheden die in de game verwerkt zitten.
De hersenspinsels waar je in terecht komt zijn vaak ook opgebouwd uit dromen en nachtmerries van Danny. Het is dan ook geen verrassing dat je te maken zult krijgen met zijn angsten. Een van deze angsten is zijn angst voor kakkerlakken. Deze zijn dan ook in reusachtige vorm te vinden in enkele levels en je moet ze dan proberen te ontwijken of te vernietigen met behulp van de obstakels in het level. Om het einde van elk level te bereiken moet je al puzzelend proberen blauwe balletjes te vinden. Heb je de helft van het totale aantal van deze balletjes verzameld, dan verschijnt er een uitweg waar je dan weer moet zien te komen.
Crush lijkt een uiterst originele puzzelgame te gaan worden waarmee verfrissende complexe puzzels mee gemaakt kunnen worden. Volgens de ontwikkelaar zal er meer dan 20 uur aan gameplay in de game zitten (waar de levels op het einde 30-60 minuten zullen duren). De vraag is echter of dit wel leuk blijft en of de game beschikt over genoeg imago om een dergelijk mechanisme interessant te kunnen maken. Crush komt 25 mei uit voor de PlayStation Portable, verwacht rond die tijd meer over deze unieke puzzelgame.

Registreer nu!