Een terugblik op de eerste Mass Effect

Artikel | -

Over een kleine twee weken ligt Mass Effect 2 in de winkels. Het is het tweede deel van de Mass Effect-trilogie en het nieuwe wonderkindje van de gerenommeerde ontwikkelaar BioWare. Voor een spel van deze omvang maken wij graag tijd vrij voor een aantal items op onze site. Met dit artikel, “De terugblik op Mass Effect”, trappen we een serie achtergrondartikelen over Mass Effect 2 af. Waarom dit tweede deel zoveel aandacht waard is, kan alleen maar uitgelegd worden door uiteen te zetten wat de eerste Mass Effect precies zo speciaal, hoogstaand en intrigerend maakt.

Voetnoot voor wie Mass Effect (1) nog wil spelen: in dit artikel staan nogal wat spoilers!


http://media.insidegamer.nl/screenshots/public/5891/102220.jpg

Mass Effect kwam in Europa uit op 23 november 2007. Het was voor BioWare de eerste titel op de Xbox 360 en de eerste game in twee jaar, na het fantastische Jade Empire op de originele Xbox (Jade Empire op de PC niet meetellend). Gedurende het jaar werden we langzaam lekker gemaakt voor het spel met korte speelsessies en interessante trailers. De boodschap was duidelijk: Mass Effect biedt een geweldig verhaal, veel vrijheid, een interessant conversatiesysteem en vernieuwende gameplay.

Voor je daadwerkelijk aan Mass Effect begint, moet je een personage kiezen. Je kunt kiezen voor de standaardvorm van Shepard (de naam blijft altijd hetzelfde), maar je kunt ook het geslacht, gezicht, achtergrondverhaal en de gevechtsklasse aanpassen. De laatste twee hebben beiden een zekere invloed op de game. De persoonlijke geschiedenis van je personage zorgt voor een bepaalde dunk die NPC’s van je hebben (heb je gekozen voor het gewetenloze verleden, dan dwing je daarmee respect af), al komt dat eigenlijk alleen in het begin echt naar voren. Terwijl het verhaal vordert merk je er vrij weinig van, al hoort bij elk achtergrondverhaal één of andere missie die daarop betrekking heeft. Zo heeft de Shepard die op de aarde tussen de straatbendes is opgegroeid op een gegeven moment contact met één van z’n vroegere maten, die hem wil chanteren met z’n minder rooskleurige verleden. Dit is een erg leuke feature van Mass Effect. Het geeft een zekere meerwaarde aan het ontwikkelen van je personage.

http://media.insidegamer.nl/dump/1263737792.jpg
Het kiezen van een klasse geeft dat natuurlijk nog veel meer. In Mass Effect kun je kiezen tussen Soldier, Adept, Engineer, Vanguard, Infiltrator en Sentinel. Drie van deze klassen zijn aparte klassen en de andere drie zijn combinaties van de drie. Zo heeft een Soldier kennis van alle wapens en heeft een Engineer een hoge affiniteit met techniek en dergelijke (hij kan bijvoorbeeld wapens oververhit laten raken bij vijanden en schilden uitschakelen). Een Vanguard is dan weer een combinatie van de Soldier en de Adept. Deze klasse geeft de speler de mogelijkheid agressief te spelen met de speciale Biotics, zekere magische krachten waarmee vijanden onder andere de lucht in gesmeten of een zwart gat in gezogen kunnen worden. In een gevecht merk je hier erg veel van, want elk tactisch voordeel dat de ene klasse heeft, mist de andere klasse weer. Het hangt allemaal van de keuzes van de speler af hoe een personage zich ontwikkelt. En hoewel het niet bijster origineel is, doet BioWare het in Mass Effect verrassend goed.

De daadwerkelijke gevechten zijn ook erg interessant uitgewerkt. Het is een mengelmoes van het cover- en schietsysteem van Gears of War en een aantal andere games. Tijdens het schieten kun je een pop-up menu openen waarin je speciale vaardigheden voor je personage kiest, zijn wapens uitzoekt of de vijanden selecteert die je wilt aanvallen. Dit doe je niet alleen voor Shepard, maar ook voor diens teamgenoten. Het is niet revolutionair, maar het voelt wel erg fris aan. Je beweegt je door de wereld van Mass Effect met een team van drie en er is keuze uit een bonte bende van twee mensen, een Krogan, een Asari, een Turian en een Quarian. In beginsel lijkt er geen enkel verband tussen de personages te bestaan. Maar wanneer je als Shepard met bijvoorbeeld de Krogan Wrex of de Asari Liara gaat praten, merk je dat elk lid van de groep een wreed verleden heeft. Door hun geschiedenis zijn ze geharde strijders en zijn ze vastbesloten Shepard te helpen in zijn missie.

http://media.insidegamer.nl/dump/1263737803.jpg
In Mass Effect moet je aanvankelijk de afvallige Spectre Saren achtervolgen en oppakken, omdat hij in het begin van het spel een mensenkolonie heeft aangevallen. Gedurende de achtervolging kom je achter de gruwelijke waarheid: Saren is geïndoctrineerd door Sovereign, Sarens schip dat feitelijk een Reaper is. Een geweldig moment in de game is het gesprek dat Shepard met Sovereign heeft. De machine spreekt zo koud, zo kil intelligent dat het gewoon eng is. Na dat gesprek volgt alles zich in een rap tempo op en volgt de ene epische scène na de andere. Het spel komt als het ware in een stroomversnelling, waar de notoire liefdesscène en het spetterende Star Wars-achtige eindgevecht de uitschieters van zijn.

http://media.insidegamer.nl/screenshots/public/5891/105691.jpg

Met Mass Effect maakte de wereld kennis met een sprankelend, diep en intrigerend nieuw universum. Mass Effect is het game-equivalent van The Lord of the Rings en Star Wars. Voor dit spel heeft BioWare veel tijd genomen om een indrukwekkende achtergrond te schetsen: elke planeet heeft een verhaal, elk volk een rijke geschiedenis, cultuur, klederdracht en kennis, en elk personage een geloofwaardig verhaal. Het verhaal wordt mooi verteld via prachtige cut scenes en een vernieuwend conversatiesysteem. De gameplay is goed getimed en de spelwereld vorstelijk vormgegeven, en als kerst op de taart is daar de soundtrack. De muziek is gecomponeerd als eerbetoon aan de muziek van de eighties-sciencefictionfilms, maar is meer een geweldige, natuurlijke evolutie vanuit die bronnen. De game wordt daarnaast geweldig afgesloten met het magistrale M4 Part II van de band Faunts. Mass Effect was een uitschieter in het fantastische jaar 2007 en het tweede deel moet eenzelfde uitschieter worden in 2010.

Met dit artikel is, zoals gezegd, het startschot gegeven voor een aantal artikelen over Mass Effect II. De komende dagen wordt InsideGamer onder andere opgefleurd met “Mass Effect: het verhaal”, “Mass Effect: de volkeren”, “Mass Effect: de personages”, “Mass Effect: het nieuws” en een klein stukje fanfictie. Overkill? Niets in het minst. Mass Kill.

Plaats een reactie


X
Lees meer over Mass Effect: