WarioWare: Do It Yourself

Recensie | -

Is, WarioWare, derde, DS, doe-het-zelf, game, meerdere, videogame, content, minigames, Mario, waarom, Nintendo, doe, Wario, maak, intro, in, Wii, showcase, vrienden, absurd, klassieker, GBA. Zo, even een paar steekwoorden die je kunt gebruiken om je eigen intro voor deze WarioWare: Do It Yourself-recensie te schrijven. Ik vertik het te doen.

Er blijft namelijk iets vreemd aan games die helemaal draaien om user generated content, oftewel zelf de inhoud van een game in elkaar sleutelen. Vaak komt het er toch op neer dat je eigenlijk zelf je eigen lol moet maken. Dat punt van kritiek geldt ook voor WarioWare: Do It Yourself. Voor het eerst in de serie van absurdistische en razendsnelle minigames is het namelijk de bedoeling zelf je eigen spelletjes in elkaar te sleutelen en daar komt meer bij kijken dan alleen wat creatieve ideeën.

Wie dacht onmiddellijk aan de slag te kunnen met allerlei minigames heeft het gruwelijk mis. Er staat voor iedere nieuwe speler een anderhalf uur lange tutorial te wachten die helemaal uit de doeken doet hoe je precies te werk moet gaan bij het creëren van een minigame. Behoorlijk afschrikwekkend natuurlijk, maar tegelijkertijd ook noodzakelijk, want het proces van een echte minigame maken is behoorlijk ingewikkeld. Denk alleen al aan de verschillende objecten, winvoorwaarden en kunstmatige intelligentie om rekening mee te houden. De tutorial mag dan misschien wel aan de lange kant zijn, het is een noodzakelijk kwaad, want zonder deze doe-het-zelf-hulp verdwaal je ongetwijfeld in de ontelbare lagen van ingewikkelde menuutjes.

Dankzij de tutorial krijg je uiteindelijk toch een behoorlijke greep op hoe zo’n minigame in elkaar steekt. Zie het als een toneelstuk waarin de achtergrond die je zelf tekent het decor is en de objecten de acteurs zijn die je aan de hand van een script, de A.I., taken kunt toewijzen en specifieke dingen laat doen. Aan iedere actie in het script kun je vervolgens weer geluidseffecten toevoegen, waardoor je met behulp van een lichtelijk verknipte geest net zulke bizarre minigames kunt maken als ze normaal gesproken in WarioWare zitten. Op die manier creëerde ik een minigame waarin Mario een raket moet lanceren om een Goomba te verslaan en een spelletje waarin het de bedoeling is om mensen te happyslappen.

WarioWare: D.I.Y. Showcase

Door WarioWare: D.I.Y. Showcase op de Wii aan te schaffen krijg je niet alleen een heleboel nieuwe minigames, de WiiWare-game maakt het ook mogelijk om WarioWare: Do It Yourself met je Wii te verbinden. De games die je op je DS hebt gemaakt, kun je hierdoor op je tv spelen en games die op je console staan, kunnen verplaatst worden naar je DS. WarioWare: D.I.Y. Showcase kost ongeveer acht euro.

Met de kunst van een ware ontwikkelaar in spé kun je je creativiteit op veel meer plekken de vrije loop laten. Iedere minigame kan voorzien worden van je eigen muziek die je zelf helemaal in elkaar kan zetten. Het is zelfs mogelijk om, helemaal los van minigames, strips te maken en deze online aan de man te brengen. Sowieso kunnen alle minigames online geplaatst worden en is het ook mogelijk om de spelletjes van anderen te downloaden en vervolgens in ware WarioWare-stijl in hoog tempo achter elkaar te spelen.

Ben je zelf niet echt een maker, dan zijn er ook ongeveer zeventig minigames die bij een specifiek personage horen. Bij Wario krijg je de meest bizarre onzin voorgeschoteld en bij 9-Volt verbasterde versies van Nintendo-klassiekers. Het zijn er alleen iets te weinig om je aandacht lang vast te kunnen houden en bovendien zijn de minigames deze keer qua opzet allemaal hetzelfde. Geen gebruik van de microfoon of van de camera van de DSi. Tikken op de touchscreen is eigenlijk het enige dat je moet doen om de overwinning in een minigame te behalen. Geen gekras of trekken van lijntjes, maar alleen tikken en dat beperkt het aantal mogelijkheden goed in het maken van minigames, maar in de praktijk lijken alle games op die manier wel erg veel op elkaar.

Conclusie en beoordeling

Het oordeel van Thijs Barnhard

WarioWare: Do It Yourself prikkelt je creatieve geest en geeft tegelijkertijd een aardig inkijkje in hoe een game nou eigenlijk precies werkt. Je moet het wel allemaal zelf doen, dus hoeveel plezier je uit WarioWare haalt ligt helemaal aan hoe inventief je zelf bent. Het is daarom wel jammer dat de game op bepaalde vlakken zo beperkt is en dat de mogelijkheden met de minigames uiteindelijk niet zo oneindig zijn als op het eerste gezicht lijkt. WarioWare: Do It Yourself is desondanks een interessant experiment van Nintendo en voor de gamemakers in de dop een interessant opstapje naar het echte werk.

7
  • Zelf games maken is tof
  • Tutorial is lang maar duidelijk
  • Online delen
  • Enkel touch-minigames
  • Alleen voor echte creatieve geesten

Plaats een reactie


X
Lees meer over WarioWare: Do It Yourself: