Wout van Aken
Games worden steeds duurder om te maken. Het is eigenlijk belachelijk dat de adviesprijs van een spel nog steeds 50 a 60 euro is, maar de studio's veel groter, en de ontwikkeltijden veel langer zijn geworden. Via microtransacties en DLC proberen uitgevers toch nog wat geld in het laatje te krijgen om dit te rechtvaardigen, maar spelers waarderen het niet als dit nog bovenop de adviesprijs van de game komt. Kijk naar een game als Artifact, de DOTA cardgame die de strijd aanging met Heartstone en Magic, maar volledig flopte mede door dit verdienmodel. Want als de concurrent free-to-play is, waarom zou je als koper dan een gok nemen? Ik verwacht dat de toekomst van multiplayer games free-to-play zal zijn, maar grote single player franchises (Zelda, The Witcher, Kingdom Hearts, etc), die niet op een logische manier extra verdienmodellen kunnen voorzien, zullen waarschijnlijk volgens de oude constructie blijven bestaan.
Marcel Vroegrijk
Ik ga kort zijn: nee. Ze zijn een toekomst, zoals betaalde games ook een toekomst zijn.
Dennis Mons
Het moge duidelijk zijn dat free to play-games absoluut werken, maar het is aan de andere kant ook een groot risico dat een ontwikkelaar/uitgever neemt. Zij watertanden natuurlijk als ze de cijfers en inkomsten van een Apex en Fortnite zien, maar die zijn óók zo hoog omdat het goede games zijn én de lancering perfect ging. Je zou dus ook best hard op je bakkes kunnen gaan als je een free to play-game maakt die door niemand gespeeld wordt. Voordeel van geld vragen voor je game: je krijgt er in ieder geval nog iets voor terug. Maar feit blijft: ontwikkelaars moeten hard knokken, en niet alleen voor het geld, maar vooral de tijd van de consument. Want niet alleen andere games zijn concurrenten; social media, YouTube, Netflix en andere entertainment-aanbieders zijn dat ook. Intrigerende tijden in ieder geval.
Lars Cornelis
Ik mag hopen van niet. Free to play games bestaan bij de gratie van mensen zo lang mogelijk vast te houden en op lange termijn geld aan ze te verdienen door middel van microtransacties. Dat kan bij sommige games prima werken, maar ik hou zelf veel meer van games die gewoon 'af' zijn en je 'uit' kan spelen. Inderdaad, singleplayergames.
Arthur van Vliet
Wat Dennis zegt: zo lang er een groot financieel risico aan een free-to-play-release verbonden zit, zal het nooit dé toekomst worden. Games komen in alle soorten en maten, net als hun businessmodellen. Dat gezegd hebbende: genoeg games hebben bewezen dat free-to-play positief kan uitpakken voor zowel bedrijf als consument. Voor elk pay-to-win-debacle staat ook wel weer een game klaar die het wél goed aanpakt.